Sodyum karbonat önemli kimyasal maddelerden biridir

- Jan 04, 2018-

Sodyum karbonat; hafif sanayi, inşaat malzemeleri, kimya sanayi, gıda endüstrisi, metalurji, tekstil, petrol, milli savunma, ilaç ve diğer alanlarda kullanılan, diğer kimyasalların üretiminde kullanılan hammadde olarak kullanılan önemli kimyasal hammaddelerden biridir , temizlik maddeleri, deterjanlar, ayrıca fotoğraf ve analiz alanlarında kullanılır. ardından metalurji, tekstil, petrol, Milli savunma, ilaç ve diğer sanayi. Cam endüstrisi, ton cam başına 0,2 ton soda tüketen soda külünün en büyük tüketici sektörüdür. Sanayi soda külü, ağırlıklı olarak hafif sanayi, yapı malzemeleri, kimya sanayi, yaklaşık 2/3 için muhasebe: metalurji, tekstil, petrol, Milli savunma, tıp ve diğer sanayi takip.

1. Cam endüstrisi, ton cam başına 0.2 ton soda tüketen Soda Ash'in geniş bir tüketim bölümüdür. Esas float cam, CRT cam kabuk, optik cam ve benzeri kullanılır.
2. Kimya sanayi, metalurji ve diğer bölümlerde de kullanılabilir. Ağır soda külü kullanımı, alkali tozunu azaltabilir, hammadde tüketimini azaltabilir, çalışma koşullarını iyileştirebilir, ürün kalitesini artırabilir ve refrakterde alkali tozunun erozyonunu azaltabilir ve fırının servis ömrünü uzatabilir.
3. Bir tampon olarak, nötralizasyon ajanı ve hamur arttırıcı, pasta ve un unu için üretim ihtiyaçlarının uygun kullanımına göre kullanılabilir.
4. Yün yıkaması, banyo tuzları ve tıbbı için deterjan olarak, deri alkali ajan temini için kullanılır.
5. Gıda sanayi için, amino asitler, soya sosu ve buğulanmış ekmek, ekmek gibi un unu üretimi gibi nötralizasyon ajanı, şişme maddesi. Elastikiyet ve sünekliği arttırmak için makarnaya alkali su ile ilave edilebilir. Sodyum karbonat da MSG üretmek için kullanılabilir
6. Renkli TV için özel reaktif
7. İlaç endüstrisinde asit çözeltisi, geçirgen müshil olarak kullanılır.
8. Yağın kimyasal ve elektrokimyasal olarak çıkarılması için susuz sodyum karbonat, alüminyumun korozyonu, alüminyum ve alaşımın elektrolitik polisajı, alüminyumun kimyasal oksidasyonu, fosfatlama sonrası sızdırmazlık sağlanması, prosesler arasındaki pas önlenmesi, krom kaplamanın elektrolitik uzaklaştırılması ve krom oksit film, vs, ayrıca ön kaplamalı bakır, çelik, çelik alaşımlı elektrolit çözeltisi
9. Metalürji, kükürt giderici ajan olarak, fıçılaştırma akısı, zenginleştirme için flotasyon maddesi, çelik imalatı ve antimon ergitme olarak kullanılır.
10. Su yumuşatıcısı olarak boyama ve baskı endüstrisi.