Yüzme havuzu dezenfeksiyonu göz ardı edilmemelidir

- Mar 27, 2018-

Yüzme, vücuttaki tüm kasları içeren bir spordur. Yaz aylarında sadece ısıyı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda birçok kadının egzersiz yapması için tercih edilen yol olan kilo ve beyazlığı da azaltır.

1.1.png

Natatoryumun genellikle sürekli kullanımı nedeniyle, suda koliform gibi bakterilerin çoğalması kolaydır.

Bu nedenle yüzme sonrası temizlik ve bakım özellikle önemlidir.

1.2.png

1. Göz bakımı

Yüzerken bir ayna giymek daha iyidir. Göz, insan vücudunun çok hassas ve savunmasız bir parçasıdır. Havuzdaki patojenik mikropların istila edilmesi kolaydır. Havuzdaki dezenfektanlar ayrıca konjonktivayı ve konjonktiviti de uyaracaktır.

Gözleri ağrdıktan sonra veya başka rahatsızlık hissi verdikten sonra, kloramfenikol göz damlası kullanımı, göz enfeksiyonunun önlenmesi uygun olabilir. Göze su doldurun, ellerinizle yoğurmayın, saf su ile durulayın. Haziran-Ağustos aylarında kırmızı göz hastalığı insidansının yüksek olması, gözlerin korunmasına dikkat edilmelidir.

2. Rinitin önlenmesi

Havuzdaki su, riniti uyaran birçok alerjen içerir. Eğer alerjiniz varsa, yüzmeden önce ve sonra alerjiye karşı bazı ilaçlar alabilir, belirli önlemler alabilir ve su girişini önlemek için koruyucu cihazlar takabilirsiniz.

Su boğulduğunda burnunu sıkmayın. Aksi halde östaki borusunu genişletir ve kirli şeyler östaki borusundan orta kulağa geçer ve orta kulak iltihabına neden olur. Yüzdükten sonra, havuzdaki dezenfektan suyunun burun mukozasına tahrişini azaltmak için burnu temizlemek için tuzlu su kullanabilirsiniz.

1.3.png

3. Sözlü Hemşirelik

Steril bir havuzda bile, bakteriler tamamen öldürülmez. Bakteriler ağızdan ağız, sindirim sistemi ve daha sonra enfeksiyona girerler. Özellikle vücudun direnci düşük olduğunda, oral mukozanın yaraları veya iltihabı vardır, enfeksiyona, dişeti şişmesine ve hatta ağız ülserine daha duyarlıdır. Yüzdükten sonra dişlerinizi fırçalayıp ağzınızı temiz su ile yıkamalısınız.

Koşullar izin verdiği zaman, onları dezenfekte etmek için gargara kullanabilirsiniz. Su içmek ve gargara yapmadan önce yememek uygun değildir. Patojenik mikroorganizmaların gastrointestinal sisteme yiyecek bulaşmasını önler.

4. Temiz

Yüzdükten sonra hemen idrar yapılmalıdır, çünkü su alkalidir ve su, kadınların özel enfeksiyonlarına yol açması için çok sayıda bakteri bulaşmasını içerir. Ayrıca, havuzun merdiven ve koltuklar gibi kamu tesisleri de potansiyel enfeksiyon kaynaklarıdır.

Özel mekanın asit ve alkali ortamını iyileştirmek için su ve losyon kullanabilirsiniz. Bakteri inhibe etmek için profesyonel zayıf asit ve özel losyon kullanmak daha iyidir. Basit temiz su ekli bakterileri tamamen temizleyemez. Ve sonra özel sektörde enfeksiyon ve inflamasyon gibi ciddi sonuçlara neden olabilir.

5. Cilt bakımı

Ayrıca, öncelikle cilt beyazlatma yerine su yenilenmesine dikkat etmeliyiz. İnsanlar sadece yüzme havuzundan çıktı. Havadaki nem yetersiz ise, cildin yüzeyi suyun bir kısmını kaybeder ve kurumasını sağlar. Su doldurulduğunda, cilt hücrelerinin kendi kendini onarma kabiliyeti artar.

Yüzdükten sonra gözenekler açık bir durum gösterecektir. Cildinizi güçlü bir temizleme sütü ile temizleme fırsatını yakalayabilirsiniz. Bundan sonra, cildi nemlendirmek için toner ve nemlendirici onarım losyonunu uygulayın. Sonra nemlendirici bir maske yapmak için eve gidiyorsun.

6. temizlik saç

Su içinde klor doğrudan saç kuru zarar, saç solmuş ve sarı, kuru neden olur, bu yüzden yüzme önce, önce temiz su kalitesi ile saç ıslak olmalıdır, en iyi bir saç kremi veya saç filmi kullanarak koruma güçlendirmek.

Buna ek olarak, yüzdükten sonra dikkatlice başını yıkamak gerekir. Bazı insanlar yüzdükten sonra şampuan kullanmazlar. Saçlarını havluyla yıkamak veya kurutmak için sadece sıcak su kullanırlar. Bu patojen kalır. Kafa derisi hasar görürse, yara kolaylıkla kontamine olur.

7. Güneş korumasına dikkat edin

Vücudun su altında yüzmesine rağmen, açık hava stadyumunda yüzme, ışığın kırılmasından dolayı, UV hala güçlüdür ve cildi yakmak kolaydır. Cildi korumak için 30'dan fazla güneş koruyucu endeksi kullanmanız önerilir. Bazı anti klorlu sütler yüzmeden önce de uygulanabilir. Bu emülsiyon cilt için bir izolasyon rolü oynayacaktır. Cildi suda çok fazla klordan izole edecek ve cildi koruyacaktır. Suda aşırı klordan kaçınmak, cildin kuru hissetmesini sağlar.

İşte bazı yüzme havuzu dezenfektan ürünleri:

74.jpg 77.jpg